Budovy, ktoré staviame, vznikajú s cieľom vydržať niekoľko desaťročí v pôvodnom stave, pričom ich budú využívať ľudia, takže je dôležitá ich bezpečnosť v každom ohľade. Každý architekt a stavebník má na srdci výber vhodných materiálov na každý jeden prvok či konštrukciu, ktorá bude súčasťou stavebného diela. Keďže takmer v každej budove nájdeme schodisko alebo balkóny, zábradlia sú ich súčasťou.

Stĺpiky, kotvené zhora

Majitelia bytov si za svoje peniaze chcú kúpiť kvalitný a moderne vybavený byt, ktorý bude spĺňať požiadavky moderného bývania, ale aj bezpečnosti. Na základe toho sa vyberajú aj materiály, ktoré sú schopné tieto požiadavky splniť, napríklad vo funkcii nerezove zabradlie zábradlia je to nehrdzavejúca oceľ. Má povesť kvalitného, nadčasového a dizajnovo tvárneho materiálu, s dlhou životnosťou a nízkymi nákladmi na údržbu.

Nadčasové materiály sa osvedčili v každej dobe, pretože nie je nutné ich vymieňať za modernejšie, ale sú vhodné do každého obdobia a ku všetkým architektonickým štýlom, rovnako dobre zapadnú nielen do novostavieb, ale aj do rekonštruovaných budov. Umiestňujú sa do interiérov aj do vonkajšieho prostredia, treba však dbať na výber vhodnej a odolnej ocele.

Zábradlie sa najčastejšie vyrába v stĺpikovom štýle, z tyčí z nehrdzavejúcej ocele, usporiadaných vo vertikálnom alebo horizontálnom smere, ale originálnejšie to môžeme vymyslieť, ak nosnú konštrukciu zo stĺpikov pospájame sklenenými tabuľami. Použiť treba výhradne bezpečnostné sklo, farebné či grafické prevedenie je predmetov projektu či zadania investora. Číre je najbežnejším typom, potom sa používa aj pieskované, mliečne, matné alebo grafosklo či inak graficky upravené.

Aj takto sa dajú upraviť tyče zábradlia

Kotviace prvky musia byť spoľahlivo upevnené, aby boli bezpečné, nosná konštrukcia sa kotví zhora do podlahy alebo na jej bočnej strane. V prípade požiadavky čistých línií môžeme kotvenie ukryť pod nášľapnú vrstvu podlahy, bude „neviditeľné“, ale o to efektnejšie. S ošetrovaním tohto zábradlia nebudete mať veľa práce, suchou alebo vlhkou utierkou stačí zotrieť prach a nečistoty a následne preleštiť špeciálnym prípravkom.